A seriff az angolszász országokban egy speciális tisztviselő elnevezése, aki jogi és rendőri feladatokat is elláthat. Eredetileg városbíró, ma az Egyesült Királyságban a legtöbb tartományban ez bírói vagy jelképes királyi biztosi tisztséget jelöl.
Az Amerikai Egyesült Államokban a seriff szerepe államonként változó, legtöbbször azonban egy adott régió rendőrfőnöke. A legtöbb esetben választott, az önkormányzatnak van alárendelve. (Az Egyesült Államokban hagyomány, hogy a rendőrség vezetője választott tisztviselő.)
Az amerikai rendészeti struktúra bonyolult, a seriff (önkormányzati rendőrség) mellett általában léteznek állami rendőrségek is, több államban közigazgatási egységenként, ez alatt legtöbbször megye(county) értendő, az állami rendőrség (State Policevagy State Highway Patrol) és a seriffhivatal egymás mellett létező rendőri szervek, helyenként más-más, helyenként kvázi azonos jogkörrel. Van, ahol a seriff pusztán rendfenntartást ás például útellenőrzést lát el, van, ahol ő az úgymond „teljes jogú” rendőrség, és az állami rendőrség jogköre korlátozódik a fent említett tevékenységekre. Az Egyesült Államokban szövetségi szinten általános jogkörű rendőrség nem létezik, csak főként a Szövetségi Igazságügyminisztériumnak alárendelt speciális rendőri szervek (FBI, US Marshall Service, ATF, DEA stb.), ezek közül legismertebb és leggyakrabban tevékenykedő szerv az FBI (Szövetségi Nyomozóhivatal, Szövetségi Bűnügyi Rendőrség).
..a legendás Seriff...
VálaszTörlés